З початку тижня у міжнародних політичних колах говорять про якийсь план «Б» (В) який може використаний міжнародним співтовариством у разі використання Росією правом вето в питанні резолюції по трибуналу МН17. Так, що ж це за план «Б», про який так багато говорять який може бути реалізований.
Трибунал по резолюції Радбезу ООН має найвищу юридичну силу, але для його створення потрібно два-три роки, а тому, швидкого відплати очікувати не варто. Навіть якщо Росія і спробує заблокувати резолюцію, то трибунал можуть створити кілька держав при офіційному схваленні і підтримці Генасамблеєю ООН. Або ж можливо проведення суду безпосередньо в Нідерландах, де з 2003 року введена палата з міжнародних злочинів, справи з якої можуть розглядатися безпосередньо в суді Гааги!
Головний же мінус трибуналу, створеного по резолюції ООН полягає в неповороткість бюрократичної машини організації, в слідстві чого створення трибуналу займе від двох до трьох років. З іншого боку, вердикт цього трибуналу буде мати найвищу юридичну силу і в разі невиконання рішення (наприклад відмова країною видавати злочинців) проти цієї країни будуть введені санкції.
Крім того, по справі МН-17 відповідальними за катастрофу літака будуть визнані не тільки оператори ЗРК «Бук», але всі особи, причетні до появи даного комплексу на території України. Фактично, не одним оператором і Стрілецькою відбудеться Росія, які за три роки і від грипу можуть померти, а будуть притягнуті всі дійові особи. Нагадаю, найвища міра покарання трибуналу — довічне... смертна кара не практикується вже давно.
Що ж, поки залишається тільки чекати. Судова система як і багато інші інститути, досить неповороткий організм... на Жаль, але бюрократія і неспішність, так і залишаються відмінними рисами вищого політикуму навіть в Європі.
Олександр Коваленко